Rehabilitacyjny gabinet pomocy dzieciom z traumą i/lub FAS z wykorzystaniem terapii tlenowej i metody EMDR
Budujemy specjalistyczny gabinet rehabilitacyjny dla dzieci z FAS i/lub traumą. Gabinet będzie oferował sesje dla dzieci oraz ich opiekunów, które będą oparte o wykorzystanie efektów terapii hiperbarycznej oraz EMDR.
1. EMDR
Terapia EMDR to akronim słów jej angielskiej nazwy Eye Movement Desensitisation and Reprocessing, co na język polski można przetłumaczyć jako „Terapia odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych”.
EMDR jest stosunkową młodą, acz szeroko już zbadaną, skuteczną metodą psychoterapii, która pomaga ludziom odzyskać siły po traumie i innych niepokojących doświadczeniach życiowych, w tym PTSD (Post Traumatic Stress Disorder), lęku, depresji i zaburzeniach lękowych.
Polega na wywołaniu u pacjenta powtarzalnej, określonej sekwencji ruchu gałek ocznych. Szybkie i powtarzające się ruchy oczami obniżają poziom lęku u osób, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń
Ruch gałek stymuluje mózg do przetwarzania informacji w sposób powodujący spadek napięcia i poziomu
oddziaływania przeżyć traumatycznych u dziecka.
EMDR oparta jest na założeniu, że objawy traumy powstają w wyniku zablokowania systemu przetwarzania informacji, a co za tym idzie – nieprzetworzenia wspomnień dotyczących negatywnego wydarzenia.
Terapia EMDR nie powoduje tego, że zapomina się przykre zdarzenie z przeszłości, lecz nadaje mu się inne
znaczenie. Ludzki mózg po doświadczeniu skrajnie trudnej sytuacji staje się nadmiernie obciążony, co utrudnia mu dostęp do skutecznych sposobów radzenia sobie. Traumatyczne wydarzenie nie zostaje wystarczająco przetworzone, ulega wyizolowaniu i utrwaleniu w niezmienionej emocjonalnej formie. Dysfunkcjonalnie przechowywane wspomnienia odpowiedzialne są za nieprzystosowawcze reakcje w
przyszłości. W związku z tym doświadcza się stałego przeżywania towarzyszących mu negatywnych uczuć.
Ruch gałek ocznych wywoływany jest przez urządzenie generujące sygnał świetlny i/lub terapeuty. Pacjent
wodząc oczami za obiektem wprawia swoje gałki oczne w pożądany zakres ruchu.